طلوع و غروب آفتاب يكي از دراماتيك ترين و رومانتیک ترین صحنه ها و زمانهایی است  طبيعت به ما هديه كرده است. و بيشتر عكاسان از آماتور گرفته تا عکاسان حرفه ای طبیعت علاقه بسیاری به عكاسي از غروب آفتاب، از خود نشان مي دهند. در نوشته ی پیش رو نكاتي را براي گرفتن عكس هاي زيبا از طلوع يا غروب آفتاب بيان خواهیم کرد.

خط افق

- خط افق را در مركز تصوير قرار ندهيد

- سعي كنيد خط افق را در فاصله ای حدود يك سوم از پايين تصوير قرار دهيد (درواقع از قواعد کلاسیک ترکیب بندی استفاده کنید)و اجازه دهيد آسمان در تصوير شما خود نمايي كند. البته میتوانید خلاقیت خود را بکار بگیرید و با خارج شدن از ترکیب بندی کلاسیک آثاری بدیع خلق کنید اما این کار نیازمند تجربه و حوصله ی بیشتریست!

- وجود رنگها و نورهای متنوع در آسمان در هنگام طلوع و غروب از جمله جذابیتهای دیداری این زمانهاست ، اجازه دهيد تغيير رنگ ها در آسمان به چشم بیاید.

tips-sunset 1

 

درخشش تصویر را كم كنيد و جلوی نور اضافی را بگیرید

هنگام عكاسي از طلوع يا غروب آفتاب معمولاً خورشيد درخشندگي زيادي نسبت به كل تصوير دارد با استفاده از روش هاي زير اين درخشش را كم كنيد:-

-نورگیر یا هود لنز خود را باز کنید تا از ورود نور بیش از حد به درون لنز جلوگیری کند.

- در صورت امکان يك سايبان يا يا يك سطح صاف بالاي دوربين خود قرار دهید.

-در صورت نبود امکانات لازم (مثلا وقتی با یک دوربین کامپکت کوچک اقدام به عکاسی کرده اید)با استفاده از دست خود مي توانيد جلوي نور را بگيريد. مثلاً دست خود را بالاي دوربين قرار دهيد.

- پديده هاي طبيعی موجود در صحنه مانند درختان مي توانند سايبان مناسبي براي دوربين شما باشند. حتي ديده شدن شاخ و برگ ها در عكس مي تواند آنرا زيباتر كند.

- يك هود لنز بزرگتر وقتي سايبان در دسترس نیست و نور محیط زیاد است میتواند بسيار مفيد باشد. (البته اين هود بر روي دوربين هاي آماتور قابل نصب نيست.)

از تنظیمات و قابلیتهای دوربین خود بیشترین بهره را ببرید

- در بسیاری از دوربين ها يك مود Sunset در بخش انتخاب صحنه پیش بینی شده است مي توانيد آنرا فعال كنيد. در اين حالت دوربين با انتخاب خودكار بهترين فوكوس و دهانه دیافراگم، خود را با شرايط نوري مکان عکاسی تطبیق میدهد. و در اين حالت تنظيمات سفيدي ( WB ) به گونه اي تغيير مي يابد كه رنگ ها به سمت رنگ هاي گرم تر تغيير يابد.

- اگر در کادر خود جلوي صحنه غروب سوژه یا اجسام ديگري داريد (پيش زمينه) از مود Night Scene استفاده كنيد. تا تصوير سوژه یا جلوزمینه واضح تر شود.

- مود Night Scene به خصوص براي عكاسي از افراد در طلوع يا غروب آفتاب در پشت زمينه مناسب است دقت کنید بايد از سه پايه استفاده كنيد يا دوربين را روي يك سطح ثابت قرار دهيد. در غير اين صورت به علت لرزش دست تصوير مات خواهد شد.

از قابلیت عکاسی پانوراما (سراسرنما) دوربین خود استفاده کنید یک پانورامای زیبا از پهنه ی وسیعی از آسمان ، اثری فوق العاده خواهد بود

سياهي اضافه كنيد.

. سایه روشنها و کنتراست بالا به صحنه عمق و پرسپكتيو بيشتري می دهد. فلاش دوربين را خاموش كنيد. و سعی کنید سایه ها در زمینه ی عکس شما نقش آفرینی کنند

براي اين منظور می توانید از مواردی مانند:

تخته سنگها، ساختمانها ، درختان، افراد ، حیوانات ، قایق ها ، اسکله ها و حتی ابرها!(با انتخاب زاویه و زمان مناسب) استفاده كنيد.

tips-sunset 2

 

tips-sunset 3

خلاق باشید ، مثلا از خطوط مختلف موجود در کادر ( خط ساحل، امواج، ساختمانها، خیابانها و ...) برای ایجاد عمق بیشتر استفاده کنید

tips-sunset 4

 

لنز خود را تميز كنيد.

ذرات گرد غبار، لكه هاي دست يا هر ذره خارجي مي تواند باعث انحراف نور و مات شدگي عکس می شود بخصوص در زمانی غروب و طلوع با حضور خورشید در کادر احتمال مشکل بیشتر هم میشود از طرف دیگر هنگامي كه تنظيمات خودكار دوربين فعال باشدممکن است دوربين به اشتباه بیافتد و مثلاً دهانه لنز بازتر مي شود. كه در تصوير نهايي تاثير نامطلوب دارد. بنابراين بايد لنز دوربينتان را تمیز نگه دارید.

اگر با برنامه و از پیش تعیین شده اقدام به عکاسی میکنید یادتان باشد زمان کافی را برای عکاسی در نظر بگیرید

- براي عكاسي از هر صحنه بايد چند عكس آزمايشي بگيريد تا تنظيمات لازم اعمال کنید.

- در ضمن دقت کنید که باید فرصت داشته باشيد تا بهترين موقعیت و زاویه ی استقرار دوربين را شناسايي كنيد.

- حتی المقدور از سه پایه استفاده کنید. بنابراین زمان لازم برای استقرار و تنظیم سه پایه را هم در نظر بگیرید. اگر در ساحل شنی عکاسی میکنید از پایه های مخصوص استفاده کنید.

- با توجه به قابلیت دوربینه ای دیجیتال امروزی تا می توانید عکسهای بیشتری بگیرید بدین ترتیب هم تجربه ی بیشتری پیدا میکنید و هم دستتان برای انتخاب عکسهای مناسب تر باز خواهد بود

- دقت کنید که رنگ آسمان در طی زمان تغییر خواهد کرد پس عجله نكنيد پس عکسهای زیادی بگیرید و بهترين لحظه ها را شكار كنيد.

- اگر دوربين شما داراي تايمر خودكار است مي توانيد از آن استفاده كنيد. تا هر 30 ثانيه يا هر يك دقيقه يك عكس بگيريد تا اينكه صحنه طلوع يا غروب تمام شود.

وضعيت هوا را بررسي كنيد ( مخصوصا اگر به صورت برنامه ریزی شده قصد عکاسی دارید)

هنگامی كه از طلوع يا غروب آفتاب عكس مي گيريد وضعيت آب و هوا در تصویر نهایی بسيار مهم خواهد بود.

- روزها و شب هاي بدون ابر صحنه طلوع يا غروب پر رنگي براي شما خلق مي كند.

- آسماني كه پر از ابر هاي پراكنده باشد تصویری با پشت زمينه تماشايي و پراکندگی نور و رنگ فوق العاده خلق خواهد شد.

tips-sunset 5

 

- هر فصلي شرايط و موقعيت هاي خاص خود را براي عكاسي دارد بنابراين فرصت عكاسي از طلوع يا غروب آفتاب در فصول مختلف را از دست ندهيد.

تصویر خود را ویرایش کنید

حتي بعد از اينكه گرفتن عكس ها به پایان رسید كار تمام نشده است. و هنوز مي توانيد به عكس خود جلوه بيشتري بدهيد.در صورت امکان و تجربه ی جدّی تر عکاسی ، با فرمت raw عکس بگیرید، بدین ترتیب فشرده سازی های معمول روی عکستان اعمال نمیشود و همه ی اطلاعات نوری مربوط به عکس حفظ میشود.عكس ها را روي كامپيوتر بريزيد و با نرم افزار هاي ويرايش تصوير مانند فتو شاپ و ... تنظيماتي مانند ميزان كردن خط افق، کراپ کردن و اصلاح کادر، اعمال فيلتر هاي مختلف و... را انجام دهيد.

 

 

 

دیدگاه‌ها   

0 #3 سپاسreza 1396-12-20 10:56
تمام مطالب آموزشی سایت رو مطالعه کردم و بسیار آموزنده و کمک کار بود.
سپاس گزار
نقل قول کردن
+2 #2 پاسخ: عکاسی از طلوع و غروب آفتابMehrdad 1393-06-19 09:26
کمبود مطالبی مانند موارد زیر در این مقاله به چشم میخورد.
1- تراز سفیدی
2- کنترل نورهای شدید
3- استفاده از نور فلش در غروب و طلوع آفتاب
4-کنتراست در حین و دقایقی پس از غروب
نقل قول کردن
+1 #1 پاسخ: عکاسی از طلوع و غروب آفتابآرمان 1393-06-12 20:16
عالی بود
ممنون :)
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

Photogram Designed by Mina Doosti

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است