کنتراست:

کنتراست به معنی لغوی، معادل تقابل و تضاد است. در اصطلاح هنرهای تصویری همچون عکاسی و نقاشی ، به استفاده از تضاد میان نواحی روشن و تاریک در کنارهم – که به آن کنتراست نوری میگوییم- و استفاده از رنگهای متضاد در کنار هم – که به آن کنتراست رنگی میگوییم- کنتراست اطلاق میشود.

کنتراست نوری، در تصاویر تک رنگ ، سیاه و سفید و همچنین تصاویر ضدّنورِ سایه نما یا سیلوئت بسیار تاثیر گذار است (دقت کنید که دو عنصر نور و تاریکی مهمترین اجزای تشکیل اینگونه تصاویر به شمار میروند) و استفاده ی مناسب از آن میتواند به چشمنوازی هرچه بیشتر این گونه عکسها منجر شود، کنتراست نوری بالاتر معمولا قاطعیت و خشونت بیشتری را بیان میکند در نقطه ی مقابل کنتراست نوری خیلی پایین- اگر به جا استفاده شود- گاهی احساس ملایمت ،تردید و نوعی رویاگونگی و خیال را القا خواهد کرد.

(تصویر پایین نمونه ای از کنتراست بالا در یک عکس سیاه و سپید ضد نور )

contrast-1

(استفاده از کنتراست بالا در پرتره ی سیاه و سپید باعث انتقال و برجستگی بیشتر حالات و عواطف سوژه میشود)

contrast-2

 

(نمونه ای از بهره گیری از کنتراست در تصویری تک رنگ)

contrast-3

 

(استفاده از کنتراست نوری بالا در یک سیلوئت رنگی)

contrast-4

(ایجاد کنتراست نوری بالا با بهره گیری از یک منبع نور نقطه ای)

contrast-5

( کنتراست پایین فضایی خیالی به عکس داده است)

contrast-6

همان طور که گفته شد در هنگام ایجاد و بهره گیری از کنتراست رنگی ، توجه و تمرکز اصلی عکاس به کنار هم آوردن رنگهای متقابل و متضاد در کنار هم درون کادر عکاسی معطوف میشود. این تکنیک یکی از اساسی ترین و فنی ترین مهارتهای عکاسی رنگی است که دانش، شناخت و تجربه ی کافی عکاس را میطلبد.

در ابتدا نموداری از تقابل رنگها نسبت به یکدیگر را می آوریم :

در دایره ی زیر رنگهایی که روبروی هم (درواقع روی یک قطر دایره) قرار گرفته اند متضاد ( یا اصطلاحا مکمل) یکدیگرند

contrast-7

(نمونه ی ساده تر با رنگهای تفکیک شده)

contrast-8

از کنتراست رنگی در موقعیتها و جهت مقاصد مختلفی میتوان بهره برد مثلا اگر در نوری عکاسی کنیم که تصویر حاصل فاقد کنتراست نوری مطلوب و کافی باشد. میتوان با بهره گیری از رنگهای مکمل و متضاد موجود در کادر به آفرینش عکسی چشم نواز و زیبا دست زد:

contrast-9

دقت کنید که در تصویر بالا کنتراست نوری آنچنان زیاد نیست (برای آزمایش کنتراست نوری، تصویر را سیاه و سپید میکنیم از این طریق افتراق نواحی تاریک و روشن به خوبی کنتراست را نمایان میکند) اما کنتراست رنگی باعث جلوه ی زیبای عکس میشود.

contrast-10

نمونه ای دیگر:

contrast-11

(به کنتراست کم نوری توجه کنید)

contrast-12

از طرف دیگرکنتراست رنگی پایین ( استفاده از رنگهایی که به اصطلاح به هم نزدیک هستند) نوعی حس آرامش و یکنواختی را در مخاطب القا میکند ، بنابراین از چنین خاصیتی در زمان مقتضی میتوان استفاده ی لازم را برد:

contrast-13

contrast-14

با توجه به مطالب گفته شده درمقایسه ی کنتراست نوری و رنگی در حالت کلی میتوان گفت هرچه اشباع رنگها (Saturation) بیشتر باشد کنتراست رنگی به نسبت ، جلوه و اهمیت بیشتری پیدا میکند و برعکس هرچه اشباع رنگ کمتر باشد ، کنتراست نوری (Tonal contrast) مجال خودنمایی و اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد ( به این نکته در هنگام عکاسی و ویرایش عکسها باید دقت بسیار نمود):

contrast-15

 

 

دیدگاه‌ها   

+1 #1 پاسخ: کنتراست (contrast)فوتوگرام 1394-10-29 17:37
جهت اطلاع مخاطبان عزیز:
سایت فوتوگرام آمادگی دارد تا پورتفولیوی اختصاصی آثار شما عکاسان عزیز را به صورت رایگان تهیه و بر روی سایت بارگذاری کند. جهت اطلاعات بیشتر با portfoliophotog ram.ir مکاتبه نمایید.
برای دیدن یک نمونه از پورتفولیو به http://photogram.ir/portfolio_sample/portfolio_sample.htm مراجعه کنید.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

Photogram Designed by Mina Doosti

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است