در مقاله قبل به معرفی چند نوع لنز پرداختیم، اکنون به ادامه این معرفی می پردازیم:

 

5- لنز چشم ماهی ( Fish eye)

یک لنز چشم ماهی لنزی خاص با زاویه دید بسیارعریض است که با تغییر دادن خطوط صاف به منحنی‌ قادر به ثبت عکس هایی با میدان دید بسیار باز است. معمولا این لنز با استفاده از کج نمایی پرسپکتیو و ایجاد یک تصویر ۱۸۰ درجه ای، عکس هایی به صورت دورانی، محدب یا حتی بیضوی می سازد. در چنین لنزی محدوده‌ی فاصله کانونی در حدود ۷ تا ۱۶ میلیمتر متغیر است

 

lens-7

 

lens-8

چند نمونه عکس گرفته شده با لنز چشم ماهی:

lens-9

 

lens-10

 

6- لنز های ماکرو: (Macro Lenses)

لنزهای ماکرو (Macro lenses) برای عکاسی کلوز آپ یا ماکرو(عکاسی از نمای نزدیک) استفاده می شوند. فاصله کانونی آنها بین ۵۰ تا ۲۰۰ میلیمتر متغیر است. این لنزها روی سوژه ها در فاصله فوکوس ماکرو، خیلی خوب فوکوس کرده و عکس های خیلی شارپی به دست می دهند اما توانایی فوکوس واضح در فاصله های دیگر را ندارند. با بکارگیری این گونه از لنزها عکاس قادر خواهد بود تصاویر بزرگ و تمام نمایی از موضوعات کوچکی مثل بافت اجسام و سطوح، حشرات و گلها بگیرد.

 

lens-18

چند نمونه از عکسهای ماکروگرافی:

lens-13

lens-14

lens-15

 

7- لنزهای Tilt-shift

لنز های تیلت شیفت (Tilt shift lenses) لنزهایی با قابلیت تغییر زاویه لنز هستند. به عکاس زمانی که در عمق میدان و پرسپکتیو محدودیت دارد کمک می کنند. فرض کنید که بخواهید از یک ساختمان بسیار بلند عکس بگیرید در حالت عادی در چنین شرایطی اگر بخواهیم با یک لنز معمولی تصویر ساختمان را ثبت کنیم باید دوربین را به سمت بالا بگیریم و در چنین شرایطی –چون پرسپکتیو عمودی داریم- ساختمان دیگر به شکل عمود بر زمین دیده نمی­شود اما با بکارگیری لنزهای تیلت شیفت این مشکل برطرف خواهد شد )در ضمن حقه ها و تکنیکهای اپتیکی که این لنز ها به کار می برند را نمی­توان به صورت دیجیتال شبیه سازی کرد پس هنگام عکس برداری از مناظر و بنا های معماری خاص، ضروری هستند.

 

lens-16

 

استفاده از لنز تیلت شیفت در عکس برداری زیر:

lens-17

 

نوشتن دیدگاه

Photogram Designed by Mina Doosti

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است