در ادامه به معرفی انواع لنزهای موجود در بازار میپردازیم( اختلاف عمده ی این لنزها با هم در فاصله ی کانونی آنهاست که در ادامه با این موضوع بیشتر آشنا خواهید شد)

1-     لنز نرمال یا استاندارد

lens-1

لنز استاندارد فاصله کانونی ثابتی دارد(۵۰، ۸۵میلیمتر)- بسته به اینکه بر روی چه دوربین و اندازه ی سنسوری نصب شود-  و از لحاظ پرسپکتیو همانند دید چشم انسان است. یعنی تصویری که از یک منظره با استفاده از این لنز ثبت می­کنید از لحاظ پرسپکتیو و دوری و نزدیکی اجسام شبیه به تصویری است که با چشم دیده می­شود. برای یک دوربین با فیلم ۳۵ میلیمتری یا یک DSLR فول فریم، یک لنز ۵۰ میلیمتری استاندارد محسوب می‌شود.لنز استاندارد معمولا از کیفیت بالایی برخوردار است – زیرا از المانهای اپتیکی کمتری تشکیل شده است و در نتیجه خطای محدودتری در خروجی خواهیم داشت- و به نسبت ارزانتر در بازار عرضه می­شود.

 

 

2-     لنز واید ( لنزهای زاویه باز )

lens-2

 

این دسته از لنزها به نسبت یک لنز استاندارد فاصله ی کانونی کمتری دارند ( معمولا از 10 تا 42 میلیمتر در مدلهای مختلف) در نتیجه می­توانید با زاویه ی دید وسیع تری اقدام به عکاسی کنیم. چنین لنزهایی می­توانند انتخابی مناسب برای عکاسی از مناظر و عکسهای دسته جمعی تلقی بشوند. در تصاویر ثبت شده با لنز واید درمقایسه با لنز نرمال، عمق میدان (Depth of field) بیشتری خواهیم داشت.

 

 

3-     لنزهای تله فوتو

 lens-5

لنزهای تله فوتو ( با فاصله ی کانونی ۱۰۰ تا ۸۰۰ میلیمتر) امکان عکاسی با میدان دیدی باریک را فراهم می­کنند. در عوض با چنین لنزهایی قادر خواهید بود که از فاصله ای دور موضوع مورد نظر خود را شکار کنید. لنزهای تله فوتو برای عکاسی حیات وحش، پرتره، ورزشی،پاپاراتزی و مستندسازی مناسب هستند. با کمک این لنزها می­توانید از چندین متر دورتر از موضوع موردنظرتان عکس بگیرید و با عمق میدان کمی که دارند روی سوژه متمرکز شوید.

 

لنزهای تله فوتو را معمولا به دو گروه تله متوسط (medium telephoto lenses) با فاصله کانونی 85 تا 250 میلیمتر و تله قوی (Super telephoto lenses) با فاصله ی کانونی بالای 300 میلیمتر دسته بندی می­کنند.

 

 

4-     لنز زوم :

lens-6

 

لنزهای زوم فاصله کانونی متغیری دارند و بسیار کاربردی هستند. برخی از این لنزها می‌تواند از یک لنز زاویه عریض تا یک لنز تله فوتو (مثلا ۲۴ تا ۳۰۰ میلیمتر) تغییر زاویه دهند بنابراین امکان ترکیب بندی گسترده ای برایمان فراهم می­شود.اما از سوی دیگر در مقایسه با لنزهای با فاصله ی کانونی ثابت، با کیفیت تصویر پایینتر و خطاهای نوری بیشتری روبرو خواهیم بود. نکته ای که در لنزهای زوم باید در نظر گرفته شود، دریچه دیافراگم است. از آنجا که برای ساخت این لنز ها قطعات زیادی لازم است، تولید لنزهای زوم با دیافراگم بازتر مستلزم صرف هزینه ی بسیار بیشتری است.

 

لنزهای زوم به سه گروه : wide zoom , zoom, tele zoom تقسیم بندی می­شوند

در قسمت بعدی معرفی لنز ها به معرفی چند نوع لنز دیگر می پردازیم.

 

دیدگاه‌ها   

0 #1 sarasepahi94@gmail.comسارا سپاهی 1397-11-03 16:10
خیلی ممنونم از مطالبتون. توی کاربرد های لنز فوتو، عکاسی پرتره هم هست و من خودم خیلی نتیجه گرفتم ازین لنزها. ممنونم از آموزش هاتون. پیش ازین در وبسایت بلدشو درباره ی لنزها یک دوره ویدئویی رو دیده بودم و مطلب شما هم یه سری سوالاتمو برطرف کرد. سپاسگزارم
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

Photogram Designed by Mina Doosti

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است