اگر قصد تهیه ی یک دوربین DSLR را دارید ( یا یکی تهیه کرده اید و قصد عکاسی با ان را دارید!) شاید اولین قدم عملی پیش روی شما آشنایی با ساختمان کلی یک دوربین باشد.

البته ساختمان دوربین ها (از نظر جای قرار گرفتن دکمه ها و شاسی ها) در مدلها و برندهای مختلف اندکی با هم متفاوت است ولی عموما مشابهتها بیش از تفاوتهاست. در شکل زیر دکمه ها و بخشهای معمول یک دوربین مشخص شده است.

 

camera-DSLR-1

 

camera-DSLR-2

 

1-     دکمه ی شاتر : با فشردن آن عکس میگیریم (با نگه داشتن با فشار کم در حالت اتوماتیک فوکوس صورت میگیرد عکس آماده ی ثبت میشود)

2-     تعیین وضعیت (MODE) : دوربین را در حالت از پیش تعیین شده ای (اعم از اتوماتیک ، دستی ، اولویتهای دیافراگم و شاتر ، استفاده و عدم استفاده از فلش و ...) قرار میدهد

3-     فلاش روی دوربین (On cam): همه با فلاش آشنا هستند!

4-     لنز دوربین ( به طور کلی دوربین به دو بخش بدنه (Body ) و لنز(Lens) تقسیم میشود) دوربینهای DSLR قابلیت تعویض لنزهای گوناگون را دارند

5-     روزنه یا دریچه ی دیافراگم (Aperture): دریچه ای که نور از طریق آن با عبور از لنز وارد دوربین می­شود ، دریچه ی دیافراگم مانند مردمک چشم انسان عمل میکند ، میزان گشادی و تنگی این دریچه به وسیله ی تیغه های که اطراف آن قرار گرفته اند ( و در واقع فضای خالی میان آنها ، روزنه را تشکیل می­دهد) تنظیم می­شود.

6-     ضامن لنز ( برای آزاد کردن لنز هنگام تعویض از این دکمه استفاده میکنیم)

7-     نمایاب ( Visor) : تصویر عبوری از لنز را نشان می­دهد ( معمولا در نمایاب کادری روی تصویر نمایش داده می­شود که محدوده ی ثبت تصویر را مشخص می­کند)

8-     کفشک فلاش خارجی ( فلاش اکسترنال روی آن نصب می­شود)

9-     تنظیم توازن سپیدی (White Balance)

10-نمایشگر (Screen) : منوها و عملکرد دوربین ، هیستوگرام و در صورت نیاز تصویر نمایاب روی آن نمایش داده می­شود

11-حافظه ( معمولا در کنار یا زیر دوربین باید به دنبال جایگاه اتصال حافظه ی خارجی و درگاه اتصال به رایانه گشت)

12-باتری

دیدگاه‌ها   

0 #3 پاسخ: آشنایی با ساختمان دوربینمرسی ازراهنمای هاتون 1396-10-01 05:56
عالی
نقل قول کردن
0 #2 پاسخ: آشنایی با ساختمان دوربینالهه 1396-05-20 06:32
خیلی مفید بود ممنونم
نقل قول کردن
0 #1 پاسخ: آشنایی با ساختمان دوربینفوتوگرام 1394-10-28 18:55
جهت اطلاع :
سایت فوتوگرام آمادگی دارد تا پورتفولیوی اختصاصی آثار شما عکاسان عزیز را به صورت رایگان تهیه و بر روی سایت بارگذاری کند. جهت اطلاعات بیشتر با مکاتبه نمایید.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

Photogram Designed by Mina Doosti

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است