امکانات دوربین خود را بشناسید و از آنها استفاده کنید:

 

1- استفاده از تایمر : تایمر دوربینتان ، به شما این امکان را میدهد که پس از چند ثانیه ( مثلا 2، 5 یا 10 ثانیه) از فشردن دکمه ی شاتر ، عکس گرفته شود. یک کاربرد کلاسیک تایمر همان عکس برداری اتوماتیک در گرفتن عکسهایی است که همه ی اعضای خانواده (از جمله عکاس) در یک کادر کنار هم جمع میشوند. اما یک کاربرد اضافی – و حتی مهمتر- امکان در دست گرفتن پایدارتر دوربین است- چون با توجه به کوچک بودن ابعاد دوربین کامپکت، با فشردن شاتر دوربین تکان میخورد و امکان دارد عکس بیشتر محو شود- بنابر این با استفاده از یک تایمر کوتاه مدت (مثلا دوثانیه) میتوانید عکسهای بهتری با محوشدگی کمتر بگیرید.

 

2- استفاده از ISO مناسب ، دوربینهای کامپکت امکان تنظیم حساسیت سنسور را فراهم میکنند، با توجه به میزان نور محیط به تنظیم ISO بپردازید. ( در بسیاری از موارد میتوانید به دوربین اجازه دهید به صورت خودکار این کار را انجام دهد!)

 

3- حالتهای از پیش تعریف شده ی توازن سپیدی (White balance) :

عملکرد چشم ما طوری است که معمولاً شرایط مختلف نوری را با دمای مختلف رنگی هماهنگ می‌کند.

یعنی چشم و سیستم بینایی مغز سعی میکنند رنگها به طبیعی ترین شکل ممکن دیده شود(مثلا چیزی که رنگش سفید است ،حتی الامکان سفید دیده شود و ...)یک دوربین دیجیتال برای داشتن یک عملکرد خوب رنگی باید "پایه‌ای" - که همان رنگ سفید است- تشخیص دهد سپس براساس همین نقطه ی پایه، می‌تواند رنگ‌های واقعی دیگر نواحی تصویر را محاسبه کند، مثلا اگر به یک دیوار سفید رنگ نور زرد بتابانیمآن دیوار به رنگ زرد دیده می‌شود ، اما میدانیم که واقعا سفید رنگ است، حالا اگر (دمای)رنگها را طوری تغییر دهیم (به اصطلاح شیفت دهیم) که آن دیوار دومرتبه سفید دیده شود همه ی رنگهای اجسام دیگر نیز طبیعی تر دیده خواهند شد، به این عملیات "توازن سفیدی" یا White Balance میگوییم با توجه به رنگ (یا همان دمای) منبع نور اصلی در تصویر حالتهای پیش فرضی را در دوربین در نظر گرفته اند ( حالت اتوماتیک، نور آفتاب، منظره ، هوای ابری ، لامپ تنگستن، مهتابی ، فلاش دوربین و ....) استفاده ی مناسب و به جا از این حالتها میتواند به تصویری بارنگهای طبیعی تر و زنده تر در نتیجه ی کار منجر شود.

 

compact-1

 

compact-2

 

(تصویربالا: یک منظره ی ثابت با توازنهای سفیدی مختلف!)

 

4- استفاده مناسب از فلش :

 

قدرت و برد موثر فلاش دوربین خود را بشناسید. فلاش فقط برای محیطهای کمنور نیست! در هنگام روز در فضای بیرونی که نور طبیعی وجود دارد، زیاد بودن نور محیط ممکن است به تیره تر ثبت شدن صورت افراد منجر شود ، فلاش زدن در این شرایط ( اگر به اندازه ی کافی به فرد یا موضوع مورد نظر نزدیک شده باشید) به مقداری زیادی این مشکل را حل میکند!

 

 

5-امکان عکس برداری متوالی:

 

امروزه شمار زیادی از دوربینهای کامپکت نیز قابلیت عکس برداری پیایی ( با سرعتهای متفاوت) را دارند، از این خاصیت میتوانید از دو نقطه نشر بهره ببرید: یکی عکاسی از سوژه های در حال حرکت ( که حالات مختلف سوژه را ثبت میکند) و دیگری امکان انتخاب بهترین عکس هنگام عکاسی از یک سوژه ی ثابت!( در چنین حالتی امکان مشکلات اتفاقی مانند لرزش دست یا تکان خوردن سوژه به حداقل میرسد!)

 

 

6- امکانات ارتباطی جانبی:

 

پورتهای اتصال به کامپیوتر ، تلویزیون و مانیتور ها و ... ، امکاناتی مانند اتصال به Wi-fi و اینترنت و ... را بشناسید و از آنها استفاده کنید در بسیاری از موارد استفاده ی مناسب و به جا از این امکانات عکاسی را آسانتر و شیرینتر میکند!

 

 

نوشتن دیدگاه

Photogram Designed by Mina Doosti

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است