fujifilm-compact          sony-cyber-shot

 

 

در بین انواع دوربینهای دیجتال عرضه شده در بازار ، نوع کامپکت شاید بیش از هرنوع دیگر ( یعنی دوربینهای SLR و Bridge ) به درد تازه کارها و خانواده هایی که عکاسی را در درجه ی اول جهت ثبت خاطرات و لحظات بیاد ماندنی بکار میبرند ، بخورد!

از مزایای چنین دوربینهایی میتوان:

1- وزن پایین و ابعاد بسیار کوچک ( که باعث راحتی حمل و نقل آن میشود)

2- قابلیتهای از پیش تعیین شده و تمام اتوماتیک ( به طوری که در بسیاری از موارد یک شخص ناوارد به عکاسی هم با فشردن یک دکمه میتواند عکس قابل قبولی بگیرد!)

3- قیمت پایین ( به نسبت انواع دیگر دوربین )

برشمرد.

البته از دیگر سو با توجه به محدودیتهای چندجانبه ی این نوع دوربینها – مانند سنسور کوچکتر، عدم امکان تعویض لنز، عدم امکان فوکوس دستی پیوسته ، نبود قابلیت تنظیم دیافراگم و سرعت شاتر و ....- بایستی سطح توقعمان را هنگام عکاسی با چنین دوربینهایی چندان هم بالا نبریم!

از طرف دیگر نبود شماری از امکانات دوربینهای حرفه ای تر در نوع کامپکت ، همیشه نمیتواند دلیل و بهانه ی مناسبی برای رویگردانی از عکاسی باشد چه بسا با استفاده از آموزشهای پایه ی عکاسی مانند شناخت ترکیب بندی و نوردهی ، کادربندی صحیح و ترفندهای خاص عکاسی با دوربینهای کامپکت همزمان هم بتوانیم تمرینی مناسب برای عکاسی جدیتری داشته باشیم و هم به ثبت هرچه چشمگیرتر لحظات و خاطرات به یادماندنی زندگیمان بپردازیم.

درابتدا چند نکته در راستای خرید و انتخاب یک دوربین کامپکت مناسب و بهینه را یادآوری میکنیم:

 

رزولوشن (مگاپیکسل):

رزولوشن همان طور که قبلا هم اشاره شد درواقع نشان دهنده ی تعداد نقاطی است که تصویر شما را تشکیل میدهند و بدین ترتیب یکی از عوامل تعیین کننده ی کیفیت عکس به شمار می آید ، درواقع هرچه رزولوشن بالاتر باشد تصویر را میتوان با حفظ کیفیت اولیه در ابعاد بزرگتری چاپ کرد یا نمایش داد!

اما صرف داشتن رزولوشن بالا ( که امروزه به صورت گسترده توسط شرکتهای تولیدکننده ی دوربینها به عنوان عامل اصلی تبلیغ دوربین تولیدیشان و ربودن گوی سبقت از مدلهای رقیب معرفی میشود) ضامن عکس بهتری در خروجی نخواهد بود، با توجه به رزولوشن دوربینهای موجود در بازار ، باید اعتراف کرد که همه ی این دوربینها به اندازه ای رزولشن بالایی دارند که همه ی مقاصد عملی چاپ و نمایش عکسهای گرفته شده توسط یک دوربین کامپکت را ارضا کنند! بنابراین هنگام خرید نباید به صرف اینکه فلان دوربین چندمگاپیکسل رزولوشن بالاتری از یک مدل دیگر دارد به انتخاب بین آنها دست زد!

به طور خلاصه : خیالتان از بابت رزولوشن تصویر راحت باشد! سراغ دیگر امکانات موجود در دوربینها جهت مقایسه و انتخاب بروید!

لنز و زوم اپتیکال:

عموما لنزی که روی دوربین کامپکت نصب میشود از نوع واید ( زاویه ی باز با فاصله ی کانونی 28 میلیمتر یا کمتر) است. چنین لنزهایی برای به تصویر کشیدن عکسهای منظره ، فضای باز و دسته جمعی قابلیت بیشتری دارد. اگر مقصود عمده ی عکاسیتان توجه و تمرکز به یک سوژه و موضوع خاص است بهتر است به سراغ دوربینی با لنز بسته تر ( فاصله ی کانونی بیشتر ) بروید.

زوم اپتیکال: دوربین شما با تغییر فاصله ی کانونی لنز نصب شده روی آن میتواند روی موضوع موردنظر شما زوم کند به این نوع زوم ، زوم اپتیکال میگویند ( معمولا در دوربینهای موجود بین سه برابر تا 10 برابر حالت پایه ی لنز، امکان زوم وجود دارد)

زوم دیجیتال: همان بزرگنمایی دیجیتال عکس است ( مثل زمانی که هنگام تماشای یک تصویر روی مانیتور لپتاپتان با زدن دکمه ی زوم ، روی آن زوم میکنید!) بنابراین گول اسمش را نخورید دخلی به کیفیت دوربین و عکس گرفته شده ندارد!

امکان فیلم برداری:

چند سالی هست که دوربینهای کامپکت نیز به نحوی قابل قبول فیلم هم میگیرند. دو نکته به صورت عمده در کیفیت فیلم موثر است:

1- رزولوشن فیلمبرداری ( دقت کنید رزولوشن فیلم برداری از رزولوشن عکس برداری همان دوربین بسیار پایینتر است بنابراین هنگام خرید به این موضوع توجه کنید) امروزه بسیاری از دوربینهای موجود در بازار، امکان فیلمبرداری با کیفیت بالا (حتی fullHd یعنی ۱۰۸۰×۱۹۲۰ پیکسل ) را دارند.

نکته ی مهم : بسیاری از دوربینهای کامپکت امکان زوم هنگام فیلمبرداری ندارند! بنابراین اگر مدلی امکان زوم درهنگام فیلم برداری داشته باشد ، مزیت تاثیرگذاری محسوب میشود!

2- سرعت یا فریم ریت فیلمبرداری : با تعداد فریم بر ثانیه (fps) مشخص میشود به هنگامی تاثیرخودش را نشان میدهد که بخواهید فیلم گرفته شده را آهسته تر پخش کنید!

تثبیت کننده ی تصویر:

محو شدن تصویر بخاطر تکان خوردن دست ( بخصوص با توجه به کوچک و کم وزن بودن دوربین کامپکت) یکی از مشکلات و معضلات معمول عکسبرداری با دوربینهای دیجیتال کامپکت است . بهره گیری از یک تثبیت کننده ی تصویر ( Image Stabilizer) با عملکرد مناسب میتواند به میزان چشمگیری در کیفیت عکس گرفته شده موثر باشد.

صفحه ی نمایش و رزولوشن آن :

اکثر دوربینهای دیجیتال صفحه ی نمایشی دارند که هم به عنوان نمایشگر عکسها ومنوها بکار میرود و هم به عنوان یک نما یاب دیجیتال ( جهت کادربندی عکس) استفاده میشود. دقت کنید که وقتی از مانیتور دوربین به عنوان نمایاب استفاده میکنیم ، از یک سو چون مانیتور و سنسور هر دو روشن هستند پس باتری دوربین مصرف میشود. و زمان استفاده از دوربین محدودتر خواهد شد و از طرف دیگر استفاده مداوم از سنسور به تدریج از عمر مفید و کیفیت عملی آن خواهد کاست. بنابراین دوربینی که از نمایاب اپتیکی ( که کمتر در بازار امروز پیدا میشود) استفاده کند از این نقطه نگاه در اولویت است!

باتری:

در بسیاری از موارد دوربین را هنگام سفر و گشت و گذار در طبیعت که قابلیت شارژ باتری وجود ندارد بکار میبریم بنابراین میزان شارژ نگه داشتن باتری دوربین، مصرف برق ادوات دوربین (هرچه کم مصرفتر بهتر!) ، امکان استفاده از باتریهای متنوع استاندارد هریک میتواند عاملی تاثیرگذار هنگام انتخاب دوربین موردنظرتان باشد!

امکانات اختصاصی مثل ضد آب و ضدضربه بودن و ....

هنگام خرید دوربین با توجه به کاربردی که آن دوربین در برنامه هایتان خواهد داشت به امکانات جانبی آن نیز توجه کنید و به نوعی نزد خودتان سبک سنگین کنید که آیا وجود آن امکانات به هزینه ی اضافی پرداختی می ارزد یا نه!

گذشته از همه ی اینها فقط به عدد و رقمها توجه نکنید اگر امکانش هست با دوربینهای مختلف عکس بگیرید و کیفیتها را مقایسه کنید یا در اینترنت به دنبال عکسهای گرفته شده و مقایسه ی دوربینها جست و جو کنید

 

نوشتن دیدگاه

Photogram Designed by Mina Doosti

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است