RSS

بهمن جلالی

bahman-jalali

بهمن جلالی عکاس و مدرس عکاسی شهیر ایرانی بود. جلالی در سال 1323 در تهران متولد شد. او فارغ التحصیل رشته ی اقتصاد دانشگاه ملی (شهید بهشتی کنونی) بود. و بخش عمده ای از عکاسی را از روی علاقه و به صورت تجربی آموخت. نخستین تجربه های حرفه ای عکاسی جلالی به همکاریش با قباد شیوا در مجله ی تماشا (سال 1350) و برگزاری نمایشگاهی از آثارش در همان سال باز می­گردد. جلالی در برهه ای برای تجارب هرچه بیشتر عکاسی به انگلستان نقل مکان کرد و در استودیوی جان ویکرز مشغول به فعالیت شد. همچنین در سال 1356 از مجموعه عکسهایی که در چند کشور آفریقایی گرفته بود کتابی را با عنوان «هنر آفریقای سیاه» به چاپ رساند. اما عمده ی شهرت بین المللی او به وقایع نگاری و عکاسی مستند در جریان انقلاب 1357 ایران و جنگ هشت ساله ی ایران و عراق باز می­گردد که این دو دوره، از مهم‌ترین فعالیت‌های هنری او به شمار می‌روند. اگرچه آثار او در بیش از ۵۰ نمایشگاه عکس در ایران و چند کشور اروپایی به نمایش گذاشته شده‌ بود اما خودش نمایشگاهی از آثارش را که در سال 1386 توسط بنیاد تاپیس در بارسلون اسپانیا برگزار شد، مهمترین اتفاق زندگی هنری خویش می­دانست.

بهمن جلالی چندین سال به گردآوری و اصلاح کاخ گلستانپرداخت و آثاری را با اِعمال تغییرات در عکس‌های قاجاری خلق کرد. مجموعه این نگاتیوها در کتاب «گنج پیدا» چاپ شده‌است. (چند نمونه از آنها را در گالری آورده ایم)

زنده یاد جلالی در دانشگاه‌های تهران، هنر و دانشگاه آزادو مرکز تحقیقات و مطالعات وزارت ارشاد و آموزشگاه هنری ماه مهربه تدریس و تحقیق می‌پرداخت. او همچنین با پروژه چاپ کتاب عکس ایران در آلمان همکاری داشت همچنین عکسخانه ایران را بنیان گذاشت و سردبیر فصلنامه عکسنامه نیز بود.

گالری عکس های منتخب بهمن جلالی

 
 
Powered by Phoca Gallery
Photogram Designed by Mina Doosti

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و آدرس سایت بلامانع است